Zadanie:
Zapoznaj się ze wspomnieniami Pani Haliny na temat Szkoły Podstawowej nr 2 (obecnie SP nr 172) – tekst znajdziesz pod zdjęciami. Czy wiesz już jakiego koloru garsonkę miała na sobie Pani Halina w dniu rozpoczęcia pracy jako Miejski Dyrektor wesołowskich szkół i przedszkoli?  Świetnie! Wobec tego ubierz się w ten sam kolor i odwiedź budynek Szkoły przy ul. Brata Alberta. Na miejscu zrób pamiątkowe zdjęcie.
Pierwsza szkoła dwuklasowa (I-II) powstała w Zielonej w 1932 r. Mieściła się w tzw. „Pałacu” – murowanym, dwupiętrowym budynku stanowiącym własność Związku Chrześcijańskiej Służby Domowej. Budynek ten nie był przystosowywany do szkolnych potrzeb, dlatego mieszkańcy Zielonej rozpoczęli działalność mającą na celu wybudowanie nowej szkoły. Nieodpłatnie przekazali na ten cel 1 ha ziemi.
              W gazecie „Dobry Wieczór” z dnia 20.09.1937 r. znalazła się wiadomość: „1 grudnia 1936 r. dokonano poświęcenia Aktu Kamienia Węgielnego Gmachu Szkolnego Siedmioklasowej Publicznej Szkoły Powszechnej we wsi Zielona powiatu Warszawskiego”. W ciągu roku wybudowano nowoczesny, jak na ówczesne czasy, budynek. 19 września 1937 r. odbyło się uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku Szkoły Powszechnej im. Polskiej Organizacji Wojskowej.
              Po otwarciu szkoły ważnym wydarzeniem było w 1938 r. poświęcenie sztandaru, ufundowanego przez mieszkańców Zielonej oraz Peowiaków. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali: pani Marszałkowa Aleksandra Piłsudska i generał Trojanowski - zastępujący Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.
              Wybuch wojny przerwał działalność szkoły. Mimo, że budynek w czasie wojny został zniszczony w 70%, mieszkańcy Zielonej postanowili doprowadzić go do takiego stanu, by w roku szkolnym 1945/46 uczniowie ponownie mogli podjąć naukę. Cały czas starano się rozbudować placówkę i poprawić w niej warunki nauki. Kierownictwo Szkoły, Komitet Rodzicielski i Społeczny czyniły wszystko, by modernizować szkołę. Ich starania przyniosły efekty z chwilą, kiedy Wesoła otrzymała prawa miejskie, wtedy inicjatywa otrzymała wsparcie dzięki Miejskiej Radzie Narodowej.
              W latach 70. w odnowionych salach powstały przedmiotowe klasopracownie, uruchomiono świetlicę szkolną i stołówkę. W 1978 r. Kuratorium Oświaty i Wychowania powołało Miejskiego Dyrektora – był to odpowiednik Inspektora Oświaty w większej aglomeracji miejskiej.

              Miejskim Dyrektorem szkół w Wesołej została pani Halina Zagrajek-Suchecka, z którą rozmawialiśmy o historii szkoły. Pani Halina odpowiadała za organizację pracy placówek edukacyjnych: szkół i przedszkoli na terenie całej Wesołej. 
              Zdjęcie zrobiono w dniu rozpoczęcia roku szkolnego 1978/79. W tym dniu pani Halina wystąpiła po raz pierwszy jako Miejski Dyrektor. Miała na sobie garsonkę w kolorze rozbielonej zieleni, kupioną na tą uroczystość w Centralnym Domu Towarowym. Siedziba Miejskiego Dyrektora znajdowała się w Szkole nr 1 w Wesołej, ale nasza rozmówczyni, jak już wspomniano, nadzorowała pracę wszystkich szkół i przedszkoli w Wesołej, również szkołę nr 2 w Zielonej.
Pani Halina opowiedziała nam perypetie z panem Dyrektorem w szkole w Zielonej. Otrzymał on mieszkanie służbowe obok szkoły, jednak tam nie mieszkał, tylko przeznaczył pomieszczenia na hodowlę królików. Dyrektor miał zajmować się szkołą, ale niekoniecznie był tym zainteresowany. Ciekawostką jest, że z wykształcenia był historykiem, ale w szkole pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego.
Oprócz zadań związanych ściśle z oświatą – Pani Halina musiała się mierzyć niekiedy ze zdarzeniami kryzysowymi. W sytuacji, gdy szambo zalało podwórko, a dozorca zakręcił wodę, to Pani Halina musiała rozwiązywać ten problem. Dodatkową trudnością było to, że w momencie zakręcenia wody dwie rodziny z małymi dziećmi też jej nie miały. Awaria była tak poważna, że zalane zostało obecne boisko i cały teren wokół szkoły. Pani Halina musiała zorganizować hydraulika, nawet jej mąż został zaangażowany - musiał jeździć po fachowca na Hetmańską (Praga Południe).
Zdjęcie szkoły zostało zrobione przez 10-letniego wnuka Pani Haliny – Rafała na potrzeby broszury „Oświata i Wychowanie Na Terenie Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy – Zarys Dziejów”. Pani Halina w 1983 r. przeszła na emeryturę.
Na przestrzeni lat szkoła bardzo się zmieniła. Można to zobaczyć na załączonych zdjęciach. Ostatnie zdjęcie SP Nr 2 (obecnie SP Nr 172) zostało wykonane 2 lipca 2023 r. przez Pawła Macikowskiego.
Opracowano na podstawie rozmowy z Haliną
Wolontariat rodzinny: Paweł, Ewa
Back to Top